Hrubé stavby

Zde se Vám pokusím vylíčit přednosti a nevýhody při dodávce pouze hrubé stavby nebo stavby v různém stadiu rozestavěnosti.

Nedokončená nebo hrubá stavba je vhodná pouze pro lidi kteří jsou pracovití a alespoň minimálně zruční. Člověk nemusí být atomový vědec aby dokázal řezat EPS, tepelné izolace, věšet sádrokartony apod. jednoduché činnosti. Nemluvím o elektroinstalacích, vodoinstalacích apod. řemeslech. Tam bych určitě doporučil přenechat to na specialisty z oboru.

Dále je hrubá stavba vhodná pro někoho kdo má zkušenosti s řízením skupiny lidí i když sám třeba není schopný cokoliv postavit. Dřevostavba se dá dokončit i pomocí místních živnostníků, kamarádů, či členů rodiny. Počítejte však s tím že v tomto případě už vás to bude stát čas a nervy. Budete muset koordinovat práce, objednávat materiál a kontrolovat zda je všechno dle vašich požadavků. 

Co budete potřebovat pro dokončení dřevostavby svépomocí

Střecha

Pokud si necháte postavit pouze dřevěný skelet opláštěný OSB deskami tak další krok je pokládka střešní krytiny. 

Nejjednodušší pro pokládku svépomocí je kanadský šindel čímž ale nemyslím šindel z Baumaxu za 120Kč. Ten bych na střechu RD určitě nedoporučoval. Já osobně doporučuji naším zákazníkům jako dobrou volbu kvality a ceny kanadský šindel IKO nebo Owens Corning se kterým máme velice dobré zkušenosti. Nicméně pokud chcete na střeše Bramac  či jinou krytinu je to samozřejmě vaše volba.

V tomhle případě se budeme bavit pouze o montáži šindele. Profesionální firmy používají pro montáž šindele pneumatické nastřelovací pistole a práce je tak několikanásobně rychlejší.

Ve vašem případě asi nebudete chtít investovat do tak kvalitního vybavení a stejně dobře vám poslouží obyčejné kladívko. Dále budete potřebovat žiletkový nůž s háčkem a žebřík.

To je asi tak vše co je potřeba pro montáž šindele pokud je to jen jednorázová akce.

Návod na montáž popisovat nebudu jelikož si myslím že je to více než srozumitelné podle nákresu na originálním balení. Našim zákazníkům samozřejmě zdarma založíme část střechy a vše jim předvedeme v praxi.

Venkovní zateplení

Nejjednodušší venkovní zateplení a nejčastěji používané je EPS. Je to hlavně z důvodu jednoduchosti a nenáročnosti.

Co budete potřebovat. Určitě pistoli na montážní pěnu. Kvalitní pistoli koupíte už od cca 500Kč, pilku na dřevo (ocasku) a aku vrtačku. Tady bych Vám doporučil investovat cca 5 000Kč do kvalitní značkové (budete ji potřebovat i na sádrokartony) která Vám bude sloužit několik let. Další nezbytné nářadí je nerezové hladítko a zednická lžíce.

Popisovat montáž EPS a stěrkování lepidla tady nebudu. Našim zákazníkum opět vše předvedeme a zaškolíme zdarma.

 

Vnitřní zateplení

Nejlevnější forma vnitřního zateplení je minerální nebo čedičová vata. Samozřejmě způsobů zateplení je více ale pokud se snažíte ušetřit je pro Vas nejlepší tato varianta.

Ovšem i v tomto případě nedoporučuji používat podezřele levné neznačkové izolace.

Na první pohled se Vám může zdát všechno stejné ale při vlastní montáži značkové a neznačkové izolace pozná rozdíl i začátečník. 

Nejhorší pro svépomocné zateplení mezi trámky je asi EPS. I přesto se najdou tací kteří se do toho pustí. NEDOPORUČUJI.

Co budete potřebovat. Metr a ulamovací žiletkový nůž, případně speciální nůž na tepelnou izolaci. 

Parozábrana

Po tepelné izolaci přijde na řadu parozábrana. Důrazně ji doporučuji použít i v případě že že budete realizovat difuzně otevřenou skladbu konstrukce a rovněž nedoporučuji nahrazovat ji OSB deskami. OSB deskami se nahrazuje pouze z toho důvodu že je jednodušší utěsnit stavbu pro úspěšný Blower door test. V dlouhodobém testu OSB deska nemůže konkurovat plastové folii v odolnosti průniku vlhka.

Parotěsných folií je na trhu spousty. Já doporučuji tu od firmy Isocell, stejně jako pásky a doplňky. Isocell dodává kompletní sortiment pro dřevostavby.

Dále potřebujete samolepící pásky, specální tmely, sponkovačky a odlamovací nůž.

Instalační předstěny

My používáme KVH hranoly které dáváme vodorovně na kolmé sloupky. Pokud stavíte z přesného konstrukčního řeziva tak je to nejrychlejší a nejlevnější cesta  jak u Vaší dřevostavby docílit neporušení parozábrany na obvodových stěnách.

Můžete také použít kovové profily na sádrokarton ale pro stavbu svépomocí bych to nedoporučoval. Určitě je jednodušší jenom krátit a šroubovat KVH latě nežli používat složité a drahé UD,CD a jiné profily.

 

další informace zase příště.............

 

 

 

 

 

 

 

 


Kontakt

Lípa 8, 582 57 Lípa

fikar(a)drevostavby-usa.cz
www.drevostavby-usa.cz

tel.: 774 737 863